Ініціативна група «Першого грудня» застерігає проти «анексії» Росією української політики пам’яті

Фото: Новинарня

Учасники ініціативної групи «Першого грудня» виступили зі зверненням, у якому заявили про небезпеку, пов’язану із впровадженням приватного проєкту «Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр»», який запропонували та фінансують російські мільярдери.

«Ми вважаємо, що проєкт, у якому є гроші російських мільярдерів, у час війни, яку веде Росія проти України, не може вважатися безстороннім», – ідеться у зверненні групи інтелектуалів та моральних авторитетів, передає Новинарня.

Учасники ініціативної групи наголошують, що культура та політика пам’яті є невіддільною частиною суверенітету та суб’єктності України. Суверенітет і суб’єктність залежать не тільки від того, наскільки добре захищаються кордони країни. А й від того, чи здатна вона захищати свій культурний та інформаційний простір.

Окрім проєкту «Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр», в Україні ще з серпня 2015 року розпочався проєкт концепції комплексної меморіалізації Бабиного Яру, що її підготували українські історики за дорученням Кабміну. Саме він має бути центром меморіалізації трагедій Другої світової війни, зокрема трагедії Бабиного Яру та інших трагічних подій Голокосту в Україні, вважають лідери громадської думки.

«Пам’ять про трагедію не може бути приватизовано. Тому реалізацію приватного проєкту, у якому є гроші російських мільярдерів, без контролю з боку держави, єврейської спільноти в Україні, українського гуманітарно-історичного середовища, ми вважаємо порушенням культурно-історичної суб’єктності України –  так само, як незаконна анексія Криму Росією та війна на Донбасі є порушеннями її політичного суверенітету», – заявляють автори звернення.

Вони наголошують: «Сьогодні Україна є мішенню не лише військової, але й інформаційної агресії з боку Російської Федерації».

«Україна, як і кожна суверенна держава, не може допустити, аби хтось інший –  а тим більше держава-агресор або бізнес, пов’язаний з державою-агресором –  втручався в її суверенітет та вирішував замість неї, які кордони їй мати, яку конституцію приймати, який політико-адміністративний устрій вона матиме та яку культурно-історичну пам’ять формуватиме», – наголошують учасники групи «Першого грудня».

Заяву підписали: Оля Гнатюк, Володимир Єрмоленко, Євген Захаров, Йосип Зісельс, Ігор Козловський, Мирослав Маринович, Ігор Юхновський, Ярослав Яцків.

Нагадаємо, у травні 2020 року опубліковано Звернення української культурної та наукової спільноти щодо меморіалізації Бабиного Яру. Його підписали понад 750 осіб, зокрема відомі правозахисники, письменники, історики, політики, дипломати, філософи, освітяни, науковці, журналісти, митці, громадські діячі. У ньому також було звернено увагу на те, що Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» створено «з ініціативи та коштом російських бізнесменів», а це є вкрай тривожним фактом у часи військової та гібридної агресії Росії проти України.

Український громадський діяч єврейського походження Йосиф Зісельс критикував будівництво Меморіалу пояснюючи це порушенням єврейської традиції, що забороняє будь-яке спорудження будівель на цвинтарі. Також Зісельс висловив другий аргумент, назвавши Меморіал «троянським конем» російського президента Володимира Путіна, з допомогою якого «він підкидається в Україну, аби виставити її як антисемітську і фашистську країну».

Tagged:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *