Переговори між Сербською церквою та Чорногорією провалилися

Фото: Саса Матич

Дводенні перемовини між Сербською православною церквою та урядом Чорногорії з приводу закону про свободу віросповідання завершилися безрезультатно.

Про це повідомляє чорногорський портал Vijesti, передає Укрінформ.

«Після вчорашніх переговорів діалог між представниками сторін продовжився сьогодні (у вівторок – ред.), проте без жодних результатів. Уряд Чорногорії та Митрополія чорногорсько-приморської СПЦ не підписали жодних домовленостей», – йдеться в повідомленні.

Переговори щодо закону про свободу віросповідання та правовий статус релігійних громад тривали на експертному рівні в столиці Чорногорії – Подгориці. Після завершення цієї зустрічі представники сторін прокоментували її невдалі підсумки.

Прем’єр-міністр Чорногорії Душко Маркович заявив, що «переговори між правовими експертами уряду та Митрополії чорногорсько-приморської Сербської Православної Церкви закінчилися без результатів усупереч численним поступкам з боку влади». І додав, що метою уряду є ліквідувати поділи та незгоди в православному середовищі країни.

Зі свого боку Єпископська рада Сербської ПЦ в Чорногорії наголосила, що діалог слугував виключно для «політичного маркетингу» уряду.

Що було раніше?

27 грудня 2019 року чорногорський парламент затвердив закон «Про свободу віросповідання та переконань і правове становище релігійних громад». Один із пунктів цього закону передбачає повернення у «державну власність» всіх релігійних об’єктів, збудованих до 1918 року (об’єднання Чорногорії з Сербією), на які церква не зможе довести юридично свої права. Це викликало обурення зі сторони Сербської церкви яка має більшість церков у Чорногорії.

До 1918 року Чорногорська православна церква була незалежною, але після утворення Югославії її підпорядкувала Сербська православна церква, яка отримала все майно. Президент Чорногорії збирається домогтися відновлення Чорногорської автокефальної церкви.  Він звинуватив Сербію і Росію в сприянні масштабних протестів проти закону про свободу віросповідання, який протестувальники вважають підставою для «націоналізації» об’єктів нерухомості, що знаходяться у фактичному розпорядженні Сербського патріархату.

Маленька балканська Чорногорія стала епіцентром церковно-політичного конфлікту в перші два місяці 2020 року. Місцева влада, надихнулась прикладом церковного успіху України, вирішили позбутися впливу сусідньої Сербської церкви. Сербська патріархія – впливовий гравець на просторі колишньої Югославії. Церковники досить консервативні і люблять займатися трохи не своїми справами, а саме озвучувати політичні заяви.

В кінці січня єпископ РПЦвУ приїхав у Чорногорію підтримати античорногорські мітинги. Там були помічені Сербські прапори. Представники російської церкви обговорили із сербськими колегами проблеми Сербського патріархату в Чорногорії і Московського патріархату в Україні. Обидві Церкви намагаються зміцнювати свої юрисдикції в названих країнах, попри бажання значної частини місцевих віруючих мати незалежну, автокефальну Церкву.

Зауважимо, що на території Чорногорії проходили мітинги Сербів під керівництвом ГРУ Російської федерації. Росія намагається всякими способами підтримати чужу для Чорногорії церкву – Сербську. Прагнення чорногорців мати власну церкву в Москві пояснили «агресивним націоналізмом». А всі дії спрямовані на здобуття автокефалії названі “розколом” і “боротьбою з православ’ям”. 

Раніше президент Чорногорії Джуканович звинуватив Сербську православну церкву у підтримці ідеї Великої Сербії, тобто сепаратизмі. Сербський сепаратизм в Чорногорії підтримала Російська церква, а також очільник РПЦвУ Онуфрій та патріарх РПЦ Кіріл, а Президент Сербії Вучич забажав захищати сербів в Чорногорії.

Tagged:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *