У Кремлі святкують тріумф пропаганди над здоровим глуздом

Голосування по поправках до Конституції РФ творить чудеса. Поки глава ЦВК Елла Памфілова бадьоро рапортує про те, що за підсумками обробки 100% бюлетенів по всій країні 77,92% росіян проголосували за «обнулення» Владіміра Путіна, а виборці намагаються прийти до тями від того, що відбувається, в Росії почалися перші позитивні зміни. Зокрема, соціологи заявили про поліпшення соціальних настроїв – і це на тлі масового закриття бізнесу, зростання безробіття і злиднів.

Суперечлива соціологія

Поки в Кремлі аналізують реальні, а не фальсифіковані підсумки всенародного голосування щодо поправок до Конституції РФ, і думають, що далі робити з мільйонами незадоволених росіян, ВЦІОМ бадьоро рапортує про те, що в Росії повертається соціальний оптимізм. Соціологи провели опитування, яке показало, що країна пройшла пік песимістичних настроїв в квітні, а ось в травні-червні соціальні настрої пішли на поліпшення, оптимізм зростає. За даними ВЦІОМ, індекс соціальних очікувань щодо майбутнього Росії досяг позначки -60 п.п, тоді як рівно рік тому – в червні 2019 року він склав всього -40 п.п.

Цифри цифрами, однак не все так райдужно, як повідомляє ВЦІОМ в своєму Telegram-каналі. Соціологи відзвітували про «середню температуру по лікарні», але окремі цифри говорять інше. Зокрема, якщо вірити цим опитуванням, 58% росіян вважає, що важкі часи в Росії ще попереду. Найбільше песимістів серед людей, за якими майбутнє країни – не вірить в світле майбутнє молодь віком від 18 до 24 років, жителі Москви і Санкт-Петербургу, а також жителі міст-мільйонників. Тільки 15% росіян вважають, що важкі часи позаду, а 17% відповіли, що країна переживає важкі часи прямо зараз.

В очікуванні змін на краще

З урахуванням подібних настроїв в російському суспільстві дивно, як Владіміру Путіну вдалося набрати рекордні явку і голоси «за» щодо поправок до Конституції РФ. Країна чекає, коли Елла Памфілова оголосить офіційні результати, а й зараз зрозуміло, що плебісцит обійшов президентські вибори 2018 року. А адже з тих пір Владімір Путін прийняв чимало рішень, які ґрунтовно підірвали його рейтинг. Зокрема, провів пенсійну реформу, піднявши вік виходу на пенсію до критичних 65 років для чоловіків і 63 років для жінок. Примітно, про те, що на пенсіонерів в ПФ Росії немає грошей, говорили давно, але зайнялися «вирішенням проблеми» тільки після виборів президента і офіційного призначення Дмітрія Мєдвєдєва прем’єр-міністром РФ.

Явка на президентських виборах в 2018 році склала 67,54%, за Владіміра Путіна проголосували рекордні 76,69% ​​росіян. У політичних колах говорили, що саме на ці цифри і орієнтується Кремль, «вкладаючи» їх в голови громадян РФ через соціологічні опитування. Зокрема, в ході підготовки до плебісциту ВЦІОМ неодноразово публікував звіти, в яких так чи інакше стояли зазначені цифри. Перед самим стартом голосування, 23 червня, ВЦІОМ опублікував підсумки опитування, де була вказана явка 71%, 67-71% голосів «за» внесення поправок до Конституції РФ. Так чи варто дивуватися, що вже ввечері 1 липня в Кремлі і прокремлівської тусовці заговорили про те, що результати плебісциту – це беззаперечний тріумф.

Зокрема, Константін Калачов, нині політичний технолог і діяч, а в 1990-ті роки – генеральний секретар Партії любителів пива, заявив: «Люди продовжують довіряти президенту. Але це і серйозний виклик для влади – очікування прихильників потрібно виправдати. Голосували не за консервацію існуючого, а за еволюційний шлях. Потрібні півроку-рік, щоб дочекатися змін на краще». Йому вторить Генеральний директор Центру політичної інформації Алєксєй Мухін: «Підсумки можна порівняти з перемогою Путіна в 2018-му (76,69%). Президент отримав додатковий кредит довіри. Опоненти будуть заявляти про порушення, турбулентність може тривати до кінця літа. Але в цілому це тріумф здорового глузду над політичною маніпуляцією».

На порозі війни

За підсумками, нехай і сфальсифікованим, голосування за поправки до Конституції РФ, Владімір Путін отримав не тільки нові повноваження, право займати пост президента до 2036 року, Держрада за зразком ЦК КПРС і інші «бонуси», а й кредит довіри росіян. Він більше не «кульгава качка» на політичній арені, ніхто в РФ тепер не буде «нишпорити очима» в пошуках наступника. Але навіть не це головне, головне – тепер Владімір Путін може розвернутися на повну, адже нова Конституція РФ передбачає недоторканність екс-президентів і право Росії не виконувати рішення міжнародних судів.

У Владіміра Путіна великі геополітичні плани, які викликані його давньою ностальгією за СРСР. У недавньому інтерв’ю він відкрито сказав: «Виникає питання: якщо та чи інша республіка увійшла до складу Радянського Союзу, але отримала в свій багаж величезну кількість російських земель, а потім вирішила вийти зі складу? Але тоді б виходила хоча б з чим прийшла і не тягла з собою подарунки від російського народу». Дмітрій Пєсков поспішив запевнити, що у Росії немає територіальних претензій, але всім пострадянським країнам стало зрозуміло – треба бути готовими до нового витка гібридної або відкритої війни.

Тамара Петренко, Міжнародний кур’єр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *